Karstuma dūriens

Pārkaršanu vai karstuma dūrienu cilvēks var iegūt ilgstoši atrodoties saulē vai karstās, nevēdinātās telpās, kur ir paaugstināts gaisa mitrums. Īpaši svarīgi tas ir, ja cilvēkam ir fiziska slodze! Nepieciešams objektīvi novērtēt savu veselības stāvokli un samērot fizisko slodzi ar laika apstākļiem un savām spējām.
Pārkaršanas pirmās pazīmes ir galvas sāpes, ātrs pulss, apziņas traucējumi, dažkārt var būt arī bezsamaņa, slikta dūša, vemšana, kā arī var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Lai izvairītos no pārkaršanas, karstā laikā speciālisti iesaka:

  • Neatrasties ilgstoši saules iedarbībā!
  • Valkājiet karstam laikam piemērotu apģērbu – gaišas, vieglas drēbes no dabīga materiāla! Neaizmirstiet arī par piemērotu galvassegu!
  • Dienā izdzeriet vismaz 1-2 litrus ūdens. Fiziskas slodzes apstākļos nepieciešamā ūdens daudzums var būt lielāks!
  • Atcerieties, ka pārkarsis cilvēks nedrīkst iet peldēties aukstā ūdenī!
  • Izvairīties no smagas fiziskās slodzes veikšanas karstās, nevēdinātās telpās!
  • Regulāri ejiet vēsā dušā!
  • Izvairieties no alkohola lietošanas!

Karstuma dūriena vai pārkaršanas gadījumā speciālisti iesaka cietušo novietot guļus ar paceltu galvgali vēsā un labi vēdinātā telpā, atbrīvot viņu no apģērba, īpaši, ja tas ir cieši pieguļošs. Cietušajam ir jādod dzert vēss ūdens - vienam litram ūdens vēlams pievienot pustējkaroti sāls, dzert to lēni, nelieliem malkiem. Svarīgi, lai cietušais atgūst normālu ķermeņa temperatūru, tādēļ vēlams cietušā galvu, kaklu un paduses dzesēt ar mitrām kompresēm, kā arī pakāpeniski apšļakstīt cietušo ar vēsu ūdeni.

Atcerieties, ka cietušo nedrīkst mērkt aukstā ūdenī, jo tas var izraisīt galvas smadzeņu bojājumus vai pat cilvēka nāvi! Ja cietušā stāvoklis neuzlabojas, vērsties pēc mediķu palīdzības!

Avots: www.vm.gov.lv

Posted via email from Garāmejot...

0 comments:

Ierakstīt komentāru